Recent Show Results

Posted by on Mar 6, 2017

Huge thanks to all members who helped to create Triangle OS exhibits and transport plants to and from recent orchid shows!  Also, thanks to those who loaned plants to go into exhibits – societies depend on participation to make shows a success, and we were proud to do our part to make our sister societys’ shows a little more floriferous.

Below is the recent exhibit from the Triad Orchid Society’s show:

  • Ribbons won in Greensboro:
  • Triangle Orchid Society: Trophy-Best Society Exhibit; 1st Place in Class
  • Sarah Patterson:
    • Cattleya (California Apricot x Jillian Lee): Trophy-Best 1st Bloom Seedling, 1st Place
    • Leptotes pohlitinocoi: Trophy-Best Miniature, 1st Place, 1st Place
    • Stenosarcos Vanguard ‘Red Stripe’: 1st Place
  • Nancy Harvey:
    • Brassocatanthe Robert Randall ‘Highland’ AM/AOS: 2nd Place
    • Paphiopedilum Julius: 2nd Place
    • Calanthe Rozel: 2nd Place
  • Paul Welty:
    • Paphiopedilum Magical Venus: 1st Place
    • Dendrobium faciferum: 1st Place
    • Paphiopedilum [(Makuli x curtisii) x Maudiae] x Maudiae
    • Phalaenopsis Surf Song: 3rd Place
    • Psychopsis Mariposa alba: 2nd Place
    • Phalaenopsis Everspring Prince: 1st Place
  • Ralph Belk, III:
    • Dendrobium Ekolu Quintal: 1st Place
    • Dendrobium (Haleahi x canaliculatum) x canaliculatum
  • Elena Turner:
    • Phalaenopsis No Name
  • Sidney Cox:
    • Dendrobium (Haleahi x canaliculatum) x canaliculatum
    • Epidendrum paniculatum ‘Miyao’: 2nd Place
  • Kelly Nipp and Steven McAllister:
    • Dendrobium lindleyi: 2nd Place
    • Phalaenopsis amabilis
  • Harry Gallis:
    • Dendrobium (Hawaiian Mini Stripe x Blue Twinkle)
    • Phalaenopsis Little Gem Stripe ‘No 1’: 1st Place
    • Rhyncattleanthe Carolina Orange Glow ‘Riverwood’ AM/AOS
    • Rhyncholaeliocattleya Beaufort Gold ‘Susan Fender’ AM/AOS
    • Cattlianthe (Trick or Treat x Spring Fires)

Here is the exhibit from the Virginia Orchid Society Show in Richmond, VA:

Ribbons from Virginia:

  • Triangle OS:
    • 5 ft round table exhibit – 1st in it’s class, 3rd in all visiting society exhibits, Honorable Mention for all exhibits
  • Bob Davidson
    • Oncostele Succubus – 1st Place, Best of Class
    • Rhyncholaeliocattleya Sunday x Rhyncattleanthe Free Spirit
    • Phalaenopsis (Brother Lawrence x Yellow Brite Lites)
    • Phalaenopsis Benedict Masson – 3rd Place
    • Paphiopedilum Fairre Helen – 1st Place
    • Brassidium Jerry ‘Pacific Empire’ – 3rd Place
    • Rhyncattleanthe Bouton D’or ‘Lewis’ AM/AOS – 3rd Place
  • Harry Gallis
    • Phalaenopsis DeLeon’s ‘White Superstar’ – 2nd Place
    • Paphiopedilum Saint Swithin
    • Dendrobium (Hawaiian Mini Stripe x Blue Twinkle) – 2nd Place
  • Paul Welty
    • Stennorrhynchos speciosum – 2nd Place
  • James Curtis
    • Cattleya Royal Beau ‘Hihimanu’ AM/AOS – 1st Place
    • Cattleya harpophylla – 1st Place
  • Elena Turner
    • Cattlianthe Rajah’s Ruby ‘Sweetheart’
  • Ralph Belk III
    • Dendrobium Ekolu Quintal – Honorable Mention
  • Sarah Patterson
    • Stenosarcos Vanguard ‘Red Stripe’ – 2nd Place
  • Nancy Harvey
    • Caulocattleya Chantilly Lace ‘Twinkle’ HCC/AOS – 3rd Place
    • Dendrobium Ise – 3rd Place
    • Phalaenopsis Pylo’s Texas Spring
    • Paphiopedilum Julius
  • Sidney Cox
    • PaphiopedilumHawaiian Contrasts – 3rd Place
    • Dendrobium [(Haleahi Twist x canaliculatum) x canaliculatum] – 2nd Place